Strona główna | Mapa serwisu | English version  


Satelity
Astronomia > Satelity
Iridium - system 66 sztucznych satelitów telekomunikacyjnych rozmieszczonych na orbicie okołoziemskiej. System ten pierwotnie miał posiadać 77 satelitów, a ponieważ pierwiastek chemiczny iryd ma liczbę atomową 77 stąd nazwa tego systemu. Iridium umożliwia komunikację głosową oraz przesyłanie danych na całym świecie za pomocą urządzeń przenośnych.


Iridium rozpoczęło swoje działanie 1 listopada 1998 roku, a bankructwo przedsięwzięcia ogłoszono 13 sierpnia 1999. Przyczyn niepowodzenia tego systemu upatrywano w wysokich kosztach i niewygodzie użytkowania oraz w silnej konkurencji ze strony usług roamingowych operatorów GSM. Także nie bez wpływu były błędy w zarządzaniu firmą.

Satelity systemu Iridium pozostały jednak na orbicie i w 2001 roku firma prywatnych inwestorów pod nazwą Iridium Satellite LLC wznowiła działanie systemu.

Flary Iridium

Dzięki zastosowanym w ich budowie trzem antenom, które prawie bez strat odbijają promienie słoneczne, satelita Iridium podczas przelotu może utworzyć na niebie silny błysk (flarę) o jasności nawet do -9 magnitudo. Błyski o takiej jasności mogą być widoczne nawet w dzień.

Flara Iridium jest jednym z piękniejszych zjawisk na nocnym niebie, trwającym jednak bardzo krótko (kilka sekund).

 


Geostationary Operational Environmental Satellite (GOES) (Geostacjonarny Operacyjny Satelita do badań Środowiska) jest amerykańskim satelitą meteorologicznym umieszczonym nad równikiem i poruszający się wraz z obrotem ziemi na orbicie geostacjonarnej dzięki czemu jest w stanie obserwować ten sam obszar na ziemi. Jest umieszczony 35,790 km nad powierzchnią ziemi. Ma na pokładzie kamerę oraz instrument do sondażu pionowego struktury atmosfery.


Intelsat 10-02 - satelita telekomunikacyjny należący do operatora Intelsat, międzynarodowego giganta w tej dziedzinie, który od 1965 roku wyniósł na orbitę ponad 70 satelitów. Intelsat 10-02 został wyniesiony na orbitę 16 czerwca 2004 i jest najmłodszym satelitą tej firmy. Znajduje się na orbicie geostacjonarnej, (nad równikiem), na 1. stopniu długości geograficznej zachodniej. Nadaje sygnał stacji telewizyjnych i radiowych (pasmo C i Ku) oraz dane (dostęp do Internetu) do odbiorców w Europie, Afryce, Azji Zachodniej oraz częściowo w Ameryce Południowej. Większość transponderów tego satelity zajmuje rumuńska platforma cyfrowa Digi TV. Po polsku nadaje zeń tylko EDUSAT.

Do odbioru sygnału z satelitów z pozycji 0,8-1°W w Polsce wymagana jest czasza anteny o średnicy co najmniej 90 cm.

Copright by Meteo_SAT