Strona główna | Mapa serwisu | English version  


Hydrometeory
Geografia > Hydrometeory
Hydrometeory - rodzaj meteorów, zjawiska meteorologiczne (z wyjątkiem chmur) występujące w atmosferze ziemskiej, powstające w wyniku kondensacji pary wodnej.

Hydrometeory występują w postaci ciekłej (deszcz, mżawka, rosa, mgła, zamglenie, pył wodny) lub w postaci stałej (śnieg, grad, krupy śnieżne, śnieg ziarnisty, ziarna lodowe, szadź, szron, gołoledź, zamieć śnieżna).

DESZCZ
Opad kropel wody o średnicy większej od 0,5 mm, bądź kropel mniejszych i rzadkich. Deszcz marznący. Deszcz, którego krople zamarzają w momencie zetknięcia się z gruntem i z przedmiotami na powierzchni ziemi lub ze statkiem powietrznym w locie.

MŻAWKA
Gęsty, dość jednorodny opad, składający się wyłącznie z bardzo drobnych kropel wody o średnicy mniejszej od 0,5 mm.
Mżawka marznąca - Mżawka, której krople zamarzają w momencie zetknięcia się z gruntem i z przedmiotami znajdującymi się na powierzchni ziemi lub ze statkiem powietrznym w locie.

ROSA
Zbiór kropel wody tworzących się na powierzchni przedmiotów, na ziemi lub w pobliżu ziemi, wskutek kondensacji pary wodnej zawartej w otaczającym przezroczystym powietrzu.
Rosa powstaje gdy:
powierzchnie oziębiają się poniżej temperatury punktu rosy powietrza otaczającego; takie ochłodzenie jest zwykle spowodowane przez nocne wypromieniowanie (radiacja), ciepłe i wilgotne powietrze styka się z chłodniejszą powierzchnią o temperaturze niższej od temperatury punktu rosy powietrza; dzieje się to zazwyczaj wskutek napływu mas powietrza (adwekcja)
Rosa biała. Biały osad zmarzniętych kropel rosy.

MGŁA
Jest to zawiesina bardzo drobnych kropelek wody dotykająca swą podstawą powierzchni gruntu. Powstaje w wyniku skraplania się pary wodnej, najczęściej, choć nie zawsze, w nasyconym nią powietrzu. Możemy ją utożsamiać z niską chmurą zalegająca na powierzchni gruntu. Do powstanie mgły niezbędne są również jądra kondensacji (doświadczenia laboratoryjne wykazały, że w zupełnie czystym powietrzu, pozbawionym jąder kondensacji, nawet czterokrotne jego przesycenie (ponad 100%) parą wodną nie spowodowało jej skroplenia). Kropelki mgły są na tyle małe, że unosi się ona w powietrzu, niezmiernie wolno opadając. Charakterystyczna dla mgieł jest ich nieprzezroczystość, przez co znacznie ograniczają one widoczność, nawet do paru metrów.
Podczas ochładzania powierzchni gruntu pojawiają się nad nim niewielkie w rozprzestrzenianiu oraz grubości smugi mgieł - są to tak zwane mgły radiacyjne. Na skutek intensywnego parowania z uprzednio ogrzanych powierzchni wodnych powstają tumany drgających przesłon mgielnych zwanych również mgłami parowania.
W wyniku napływu cieplejszego i wilgotnego powietrza nad chłodniejszą powierzchnią lądową lub wodną tworzą się mgły adwekcyne (powstające wskutek przepływu na określone miejsce nowych mas powietrza z innych obszarów). Mają one duży zasięg i grubość nawet do kilkuset metrów. Mgły te tworzą się również podczas mieszania się dwóch różnych (pod względem temperatury i wilgotności) mas powietrza. Są to mgły zmieszania, które odznaczają się nie tylko znacznym rozprzestrzenianie poziomym i pionowym, ale również długim okresem występowania.
Smog jest specyficznym rodzajem mgły, powstający głównie na obszarach uprzemysłowionych, zawierająca sporo higroskopijnych jąder kondensacji. Powoduje to kondensacje pary wodnej zanim wilgotność względna osiągnie 100%.

ZAMGLENIE
Zawiesina mikroskopijnych kropelek wody lub zwilżonych cząsteczek hygroskopijnych w powietrzu, zmniejszająca widzialność przy powierzchni ziemi. Przy zamgleniu zazwyczaj nie odczuwa się że powietrze jest przejmująco chłodne, lepkie i wilgotne. Zamglenie stanowi zwykle dość rzadką, zasłonę, która przesłanie krajobraz.

PYŁ WODNY
Zbiór kropelek wody porwany przez wiatr z rozległej powierzchni wody, głównie z grzbietów fal i unoszonych w powietrze na niewielką wysokość.

ŚNIEG
Opad atmosferyczny złożony z kryształków lodu o bardzo różnorodnych kształtach. W temperaturze wyższej niż 5 stopni C kryształki łączą się ze sobą w większe płatki. Śnieg powstaje zwykle w chmurach Altostratus, Nimbostratus i Cumulonimbus.

GRAD
Opad kulek lub bryłek lodu (gradziny), o średnicach od 5 do 50 mm, niekiedy większych, padających bądź oddzielnie bądź jako zlepione nieregularne bryły.

KRUPY SNIEŻNE
Opady białych, nieprzeświecających ziaren lodu. Ziarna te mają kształt kulisty lub niekiedy stożkowaty i średnicę od 2 do 5 mm; są kruche i łatwo ulegają zgnieceniu, gdy padają na twarde podłoże odbijają się i często rozpryskują. Krupy śnieżne występują wraz z opadami płatków śniegu lub kropel deszczu jako opady przelotne, gdy temperatura powietrza u powierzchni ziemi jest w pobliżu 0° C.

ŚNIEG ZIARNISTY
Opad bardzo małych białych, nieprzeświecających ziaren lodu. Ziarna te są względnie płaskie lub wydłużone, o średnicy na ogół mniejszej od 1 mm; gdy uderzają o twarde podłoże nie odbijają się i nie rozpryskują. Śnieg ziarnisty pada zwykle w bardzo małych ilościach, przeważnie z chmur Stratus lub z mgły, a nigdy w postaci opadu przelotnego.

ZIARNA LODOWE
Opad atmosferyczny złożony z przezroczystych lub prześwitujących ziaren lodu.
Można tu wyróżnić dwa zasadnicze typy:
krople zamarzniętego deszczu lub prawie całkowicie roztopione i ponownie zamarznięte płatki śniegu (deszcz lodowy).
ziarna śniegu otoczone cienką warstwą lodu (krupy lodowe)

SZADŹ
Osad lodu, utworzony z ziarenek mniej lub więcej rozdzielonych pęcherzykami powietrza, ozdobiony niekiedy rozgałęzionymi kryształkami. Szadź powstaje przy nagłym zamarzaniu bardzo małych, przechłodzonych kropelek wody (mgły lub chmury), narastając niekiedy do stosunkowo znacznych grubości. Na gruncie i w pobliżu gruntu szadź osadza się na przedmiotach po stronie podwietrznej, na ich krawędziach i miejscach ostro zakończonych. W atmosferze swobodnej szadź może występować na częściach samolotu wystawionych pod wiatr; ten typ oblodzenia daje osad kruchy i mający wygląd masy porowatej, złożonej z ziarenek śniegu.

SZRON
Osad lodu o wyglądzie krystalicznym, przybierający najczęściej kształt łusek, igieł, piór lub wachlarzy. Szron powstaje w podobny sposób jak rosa, lecz przy temperaturze poniżej 0° C.

GOŁOLEDŹ
Osad lodu na ogół jednorodny i przezroczysty, powstały wskutek zamarznięcia przechłodzonych kropelek mżawki lub kropel deszczu na powierzchniach o temperaturze niższej lub nieco wyższej od 0° C. Gołoledź może się tworzyć również wskutek zamarzania nieprzechłodzonych kropelek mżawki lub kropel deszczu, bezpośrednio po zderzeniu się z powierzchniami o temperaturze poniżej 0° C. Jest ona obserwowana na powierzchni ziemi, gdy krople deszczu padają przez dostatecznie grubą warstwę powietrza o temperaturze niższej od temperatury zamarzania. W atmosferze swobodnej gołoledź występuje jako zwarty i gładki typ oblodzenia (lód szklisty). Gołoledź spotyka się czasami w chmurach zawierających duże przechłodzone kropelki, które zamarzają po zderzeniu się z częściami samolotu, wystawionymi pod wiatr; w innych przypadkach może ona pokryć wszystkie części samolotu, które są wystawione na działanie przechłodzonego opadu.

ZAMIEĆ ŚNIEŻNA
Zbiór cząsteczek śniegu, podnoszonych z ziemi przez dostatecznie silny i turbulencyjny wiatr. Zamieć śnieżna niska Zbiór cząsteczek śniegu, podnoszonych przez wiatr na małą wysokość nad powierzchnię ziemi. Widzialność na poziomie oczu obserwatora nie jest dostrzegalnie zmniejszona
Zamieć śnieżna wysoka Zbiór cząsteczek śniegu podnoszonych przez wiatr na dużą lub dość dużą wysokość nad powierzchnię ziemi. Na poziomie oczu obserwatora widzialność pozioma jest bardzo mała.
Copright by Meteo_SAT